CO JE ÁJURVÉDA
- petradolezelova
- 11. 10. 2024
- Minut čtení: 8
Aktualizováno: 13. 11. 2024
"Než se naučíte, jak vám může Ájurvéda pomoci, musíte se nejprve naučit vidět sami sebe z ájurvédské perspektivy."
Ájurvéda není jen populární alternativní medicína, ale systém holistického léčení, který nemá obdoby. Předpokládá se, že Ájurvéda je stará více než pět tisíc let a učí nás vnímat svět skrze elementy — neboli dóše — vata, pitta a kapha.
Podle Ájurvédy se každý rodí s kombinací těchto tří dóš. Zjištění vaší hlavní dóši je prvním krokem k nalezení optimální rovnováhy a přirozeného zdraví.

Co je to Ájurvéda?
Název „Ájurvéda“ pochází ze dvou sanskrtských slov: „ayuh“ znamená „život“ nebo „dlouhověkost“ a „veda“ znamená „věda“ nebo „posvátné vědění“. Definice Ájurvéda tedy zhruba překládá jako „věda o dlouhověkosti“ nebo „posvátné vědění o životě“.
Ájurvéda je především holistická tradice a způsob života, který nám pomáhá dosáhnout a oslavovat naši schopnost být zdraví. Pomáhá nám:
Synchronizovat se s naší vnitřní podstatou
Rozvíjet naše silné stránky
Zlepšit oblasti, které pro nás představují výzvu
Přesměrovat škodlivé tendence
Udržovat rovnováhu tváří v tvář nepříznivým podmínkám
Ájurvéda nás učí být aktivními účastníky naší cesty k uzdravení tím, že chápeme vztah mezi elementy a jedinečnými kombinacemi dóš.
Stručná historie Ájurvédy
Praktikování Ájurvédy jako lékařského systému se datuje do doby před více než pěti tisíci lety, do védského období starověké Indie. Nejstarší známé odkazy na Ájurvédu a její sesterskou vědu, jógu, se objevují ve vědeckých textech z tohoto období, které se nazývají „Védy.“
Existují čtyři hlavní védské texty, známé jako Rig Veda, Atharva Veda, Sama Veda a Yajur Veda. Pro ty, kteří se chtějí ponořit hlouběji, možná přemýšlíte: „Ve které z Véd má Ájurvéda svůj původ?“ Primárně se filozofie a praktické využití Ájurvédy objevují v Atharva Vedě.
Ájurvéda zažila období prosperity, když se védské texty poprvé vyučovaly a šířily, ale následně prošla téměř tisíciletým bojem o zachování relevance během politických zápasů Indie s různými dobyvatelskými zeměmi—nejvýrazněji s Britským impériem.
Navzdory tomu ti, kteří Ájurvédu praktikovali na okraji společnosti, udrželi tuto tradici při životě až do doby, kdy Indie získala nezávislost v roce 1947. Poté se Ájurvéda znovu vynořila jako hlavní zdravotní systém, který v Indii přetrvává dodnes.
Během hnutí New Age v 80. letech se Ájurvéda začala šířit na Západ, díky rostoucí popularitě jógy a východní spirituality.
Nemalou měrou díky učení uznávaných lékařů a bylinářů, jako jsou Dr. Vasant Lad, Deepak Chopra a David Frawley, si Ájurvéda získala pověst mezi rostoucí populací zdravotně uvědomělých lidí ve Spojených státech a po celém světě.
Zdraví podle Ájurvédy
Sanskrtové slovo pro zdraví, svastha, znamená stav, ve kterém mysl, duše a smysly harmonicky spolupracují, aby vytvořily pocit blaženosti. I když se to může zdát jako vysoký cíl, Ájurvéda nabízí soubor elegantních nástrojů, které nám pomohou dosáhnout tohoto stavu.
Ájurvédské principy
Než se naučíte, jak vám může Ájurvéda pomoci, musíte se nejprve naučit vidět sami sebe z ájurvédské perspektivy. Prvním krokem je porozumět klíčovým ájurvédským principům, tedy jakýmsi čočkám, skrze které Ájurvéda nahlíží na vesmír.
Tyto základy Ájurvédy jsou základními nástroji pro:
Interpretaci zákonů přírody
Identifikaci různých stavů zdraví nebo nerovnováhy
Vytváření plánu pro zlepšení celkové pohody
Prozkoumání těchto základních principů vám také pomůže ukázat, co činí Ájurvédu tak nadčasovým uměním a vědou.
5 elementů Ájurvédy
Ájurvéda uznává pět prvků jako základní stavební kameny přírody:
Země
Voda
Oheň
Vzduch
Éther
20 kvalit
V ájurvédě se identifikuje dvacet kvalit (známých jako guna), které popisují různé vlastnosti substancí, lidí a zkušeností. Tyto kvality jsou důležité pro porozumění a analýzu různých stavů zdraví a nerovnováhy. Dvacet kvalit je uspořádáno do deseti dvojic protikladů:
Těžký (Guru) – Lehký (Laghu)
Pomalý (Manda) – Ostrý (Tikshna)
Chladný (Sheeta) – Horký (Ushna)
Olejnatý (Snigdha) – Suchý (Ruksha)
Hladký (Sukshma) – Hrbový (Khara)
Hustý (Sthula) – Tekutý (Drava)
Měkký (Mridu) – Tvrdý (Kathina)
Stabilní (Sthira) – Pohyblivý (Chala)
Hrubý (Pūrvika) – Jemný (Sūkṣma)
Zamlžený (Sandhāni) – Jasný (Prakāśa)
Gunas jsou klíčové pro pochopení ájurvédského principu, že podobné přitahuje podobné a že protiklady se vyvažují.
Například osoba, která má přirozeně chladnou povahu a žije v chladném klimatu uprostřed zimy, pravděpodobně zažívá zhoršení chladné kvality.
Jaký je lék? Teplo – ve formě zahřívajících potravin, horkých nápojů, hřejivých koření, uklidňujících koupelí, útulného teplého oblečení a pokud možno také v hojnosti srdečných zážitků.
Dóši a ájurvédské tělesné typy
Poté jsou zde tři dóši (tělesné humorály): váta, pítta a kaphá. Dóši, nebo jejich kombinace, lze identifikovat v různých ročních obdobích, klimatických podmínkách, krajinách, činnostech, rostlinách a zvířatech.
Každá z nich ztělesňuje kombinaci prvků a kvalit, aby vytvořila funkční entitu – energetickou sílu přírody.
Všechny tři dóši jsou přítomny v každém člověku, ale poměr mezi nimi se značně liší od jedné osoby k druhé.
K tomu se dostaneme za chvíli, ale nejprve si přehledně představme základní povahu každé dóši.



Každý z nás má v těle v každém okamžiku kombinaci těchto tří dóš. Existuje kombinace dóš, se kterou se narodíme, nazývaná naše konstituce, ájurvédský typ těla nebo prakriti v sanskrtu.
Také máme stav rovnováhy (vikriti), který představuje dóš, které jsou v daném okamžiku zvýšené v našem těle. Pokud se dóši nahromadí nad zdravé limity (určené naší konstitucí), mohou způsobit značné problémy s naším zdravím.
Rozdíl mezi konstitucí a nerovnováhou
Znalost jak své ájurvédské konstituce, tak aktuálního stavu rovnováhy je nesmírně užitečná. Tyto znalosti vám umožní přizpůsobit nejzákladnější aspekty vašeho dne – jako je to, jak cvičíte nebo kdy jíte – tak, aby lépe podporovaly vaše celkové zdraví.
Existují však klíčové rozdíly mezi dóšami, které tvoří vaši konstituci, a dóšami, které mohou být v nerovnováze ve vašem těle.
Pochopení konstitucí: Jak bylo zmíněno dříve, vaše konstituce, prakriti nebo ájurvédský typ těla, se vytváří ve vás při početí a zůstává konstantní po celý váš život. Představuje váš přirozený stav rovnováhy a váš plán pro dokonalé zdraví.
Ájurvéda rozpoznává sedm základních konstitučních typů:
Typ Vata: Větší množství váty, menší množství pitta a kapha.
Typ Pitta: Větší množství pitta, menší množství váty a kapha.
Typ Kapha: Větší množství kapha, menší množství váty a pitta.
Typ Vata-Pitta (nebo Pitta-Vata): Větší množství jak váty, tak pitta, menší množství kapha.
Typ Pitta-Kapha (nebo Kapha-Pitta): Větší množství jak pitta, tak kapha, menší množství váty.
Typ Kapha-Vata (nebo Vata-Kapha): Větší množství jak váty, tak kapha, menší množství pitta.
Tridoshický typ (nebo Typ Vata-Pitta-Kapha): Stejné množství všech tří dóš v těle.
Vaše konstituce ovlivňuje vaši fyziologii, vaše preference a averze, vaše tendence a zvyky, váš mentální a emoční charakter a vaši zranitelnost vůči nerovnováze a nemocem. Proto je učení se, jak spravovat svou konstituci, skutečně osvěcující.
Pochopení (ne)rovnováhy
Objevení vaší aktuální rovnováhy vám ukáže současnou úroveň dóš ve vašem systému. Na rozdíl od vaší konstituce se aktuální stav rovnováhy může a mění v průběhu času, jak procházíme různými klimaty, ročními obdobími a různými životními fázemi.
Nerovnováha váty nastává, když je váta v nadbytku. To může způsobit strach, úzkost, fyzickou a emoční staženost, pocit neukotvenosti, špatnou cirkulaci, zácpu, suchou pokožku, praskající klouby, vyhublost, nespavost, tiky, třesy a další abnormální pohyby.Nerovnováha pitta nastává, když je pitta v nadbytku. To může způsobit hněv, žárlivost, záněty, nadměrné teplo, pálení žáhy, řídkou stolici, migrény, vyrážky, modřiny, krvácivé poruchy, ostrý hlad, hyperaktivní metabolismus a potíže se spánkem.Nerovnováha kapha nastává, když je kapha v nadbytku. To může způsobit př attachment, chamtivost, odpor k změnám, nedostatek motivace, tíhu v mysli a těle, nadměrný spánek, depresi, pomalý metabolismus, ucpání, zadržování vody, ztvrdnutí tepen a tvorbu nádorů a mas.
Je také možné, aby více než jedna dóša byla v daném okamžiku v nerovnováze, nebo aby všechny tři dóš byly v nerovnováze.Jak bylo zmíněno dříve, ájurvéda učí, že podobné zvyšuje podobné a protiklady vyvažují. (Viz tabulka dvaceti kvalit výše.)
Například, řekněme, že vaše pitta je rozrušená. V poslední době máte krátkou trpělivost, jste přehnaně soudní a máte nějakou kyselost v trávicím traktu. S jakými kvalitami byste měli interagovat, abyste našli rovnováhu?
Kvality, které jsou horké, ostré, lehké, tekuté, šířící se a olejovité.
Kvality, které jsou chladné, pomalé, těžké, husté, stabilní a suché.
Pokud jste řekli „B“, rychle se učíte! Když víme, které konkrétní kvality jsou rozrušené, můžeme být ještě přesnější v našich terapeutických strategiích, najít konkrétní praktiky, jak začlenit potřebné protikladné kvality do našich životů, abychom dosáhli rovnováhy.
Na kterou Dóšu se mám zaměřit při snaze o vytvoření rovnováhy
Pamatujte, že pokud je některá z dóš v nerovnováze (a pro většinu z nás je alespoň jedna nebo více z nich), vaše konstituce vám neřekne celý příběh.
Váš aktuální stav rovnováhy může být skutečně důležitější, protože ukazuje, které dóši je třeba uklidnit, abyste se vrátili k rovnováze, a může vám pomoci identifikovat nejúčinnější léčebné strategie pro vaši konkrétní situaci.
Pokud je více než jedna dóša v nerovnováze, možná se ptáte, zda se mám soustředit na vyrovnání všech nerovnováh současně? Odpověď vždy závisí na jednotlivci, ale obvykle doporučujeme zaměřit se především na vyvážení váty. To je proto, že když je váta v rovnováze, pomůže ukotvit ostatní dvě dóši.
Samozřejmě existují některé obecné principy v ájurvédě: praktiky, které jsou obecně považovány za prospěšné pro nás všechny, bez ohledu na konstituci nebo aktuální stav rovnováhy.
Ale pokud se budete řídit pouze obecnými principy, můžete nevědomky omezit mimořádnou schopnost ájurvédy konkrétně podporovat vás a vaše měnící se potřeby.

Benefity Ájurvédské medicíny
Krása ájurvédského přístupu spočívá v tom, že je stejně elegantní a intuitivní pro nováčky, jako je pro zkušené ájurvédské praktikanty. Pro ty, kteří jsou v ájurvédě relativně noví, tato tradice nabízí jasnou cestu k zlepšení wellness a vitality.
Stejná sada principů vede zkušeného ájurvédského praktikanta v směrování účinných prostředků na specifické orgány, tkáně a kanály v těle a energetických tělech.
Uprostřed ájurvédského přístupu k wellness je myšlenka, že podobné zvyšuje podobné a že protiklady vyvažují.
Ať už se snažíme zmírnit účinky určitých vrozených zranitelností, nebo se snažíme napravit aktivní nerovnováhu, můžeme aplikovat energii protikladů, abychom nasměrovali naše těla správným směrem.
Dvacet zmíněných kvalit poskytuje nejpřehlednější ilustraci toho, jak koncept funguje, a jejich seskupení do deseti párů protikladů umožňuje docela intuitivní porozumění tomu, jak lze tuto moudrost aplikovat v praktických termínech.
Kromě tradičních kořenů existuje mnoho dalších důvodů, proč byste mohli mít zájem prozkoumat ájurvédský životní styl. Nyní, když jste se seznámili s některými základními principy ájurvédy, prozkoumejme některé praktické výhody, které ájurvéda nabízí.
8 výhod ájurvédy pro Vaše zdraví
Integrace ájurvédy do vašeho života může být nesmírně prospěšná pro vaše celkové zdraví, ale jaké konkrétní problémy může ájurvéda pomoci řešit? Pojďme prozkoumat osm různých oblastí, ve kterých může ájurvéda zlepšit vaše zdraví:
Prevence Tradiční praxe ájurvédy se používá k léčbě příčiny místo symptomu. Proto se považuje za více preventivní než mnohé jiné formy medicíny. Ájurvéda vám může ukázat, jak podpořit imunitní systém a minimalizovat stres, který často vede k nerovnováhám a nemocem, a dostat se k jádru problému.
Denní rutina Učení se o ájurvédě vám může pomoci vytvořit si dinacharya, neboli každodenní rutinu, která vám pomůže cítit se ukotveně, stabilně a připraveně začít každý den. Vaše každodenní rutina může zahrnovat čištění jazyka po probuzení, cvičení jógy nebo meditaci každý den a pravidelně uklidňující olejovou masáž.
Ájurvédská strava a kombinace potravin Ájurvéda má mnoho návrhů na stravu a kombinace potravin, které pomáhají maximalizovat agni, neboli trávicí oheň. Učení se o vaší konstituci a stavu rovnováhy vám pomůže určit, které potravinové volby jsou pro vás správné.
Cvičení: Ájurvéda a jóga Některé ásany mohou mít chladící nebo zahřívací účinek na tělo. Učení se jógovým pozicím z ájurvédské perspektivy je užitečné pro určení, které pozice by vám přinesly optimální zdraví.
Ájurvédská bylinná podpora Ájurvéda má mnoho poznatků o světě bylinné medicíny. I když vždy doporučujeme kontaktovat praktikanta pro další rady, objevování více o ájurvédě vám může pomoci naučit se více o ájurvédských bylinách a také o tom, která metoda užívání bylin je pro vás správná.
Ájurvéda pro energii a vitalitu Přístup ájurvédy k energii a vitalitě je mnohostranný, s důrazem na zdraví nadledvinek. Podporou vašich nadledvinek a nalezením přirozených zdrojů energie můžete zůstat aktivní a dělat to, co milujete, aniž byste zažili vyčerpání nebo se po tom vyčerpali.
Ájurvéda pro krásu Ájurvédský pohled na krásu se soustředí na celé bytí, tělo, mysl a ducha. Ájurvéda má tipy pro bohaté vlasy, hladkou pleť a další. Její holistický přístup vás nechá cítit krásně zevnitř ven.
Ájurvéda pro spánek Překvapivý počet životních výzev je způsoben nevyváženým spánkem. Ať už potřebujete spát více nebo méně, ájurvédské metody vám mohou pomoci zlepšit vaše bdělé hodiny tím, že vám pomohou jít do postele klidně a pravidelně.
Na závěr bychom vám rádi nabídli srdečné přivítání, když začnete objevovat svět ájurvédy. Doufáme, že to pro vás bude stejně inspirativní jako pro nás, a že vás můžeme podpořit a sloužit vám v procesu vašeho objevování.
„Tento text je výňatkem z přednášky Kumudini Shoba, M. Sc., ájrvédská lékařka a bylinkářka."
Comments